latinica  ћирилица
26/09/2017 |  10:54 | Аутор: РТРС

Велика излазност на референдуму ирачких Курда

Изборна комисија у ирачком Курдистану је саопштила да је у понедјељак на референдуму о независности гласало 72 одсто грађана с правом гласа, односно 3,3 од 4,58 милиона бирача.
Зграда парламента Курдистана (Фото:s.yimg.com) -
Зграда парламента Курдистана (Фото:s.yimg.com)

У ирачком Курдистану у току је пребројавање гласова са референдума о независности тог региона, који је прошао мирно са великим одзивом бирача, пренио је Радио Слободна Европа.

Коначни резултати референдума, који није обавезујући, очекују се у року од 72 сата, мада би прелиминарни резултати могли да буду објављени већ данас.

Након што је њемачка новинска агенција ДПА објавила да први резултати изборне комисије показују да је више од 90 одсто људи подржало независност, ирачки премијер Хајдар ел Абади саопштио је да неће преговарати с курдским лидерима о "неуставном" референдуму.

Предсједник ирачког Курдистана Масуд Барзани рекао је да је референдум први корак у дугом процесу преговора о независности.

Гласање у провинцијама ирачког Курдистана и на спорним територијама на које полажу право и Багдад и курдске власти одржано је упркос упозорењима Багдада, али и Уједињених нација, САД, Турске и Ирана да ће референдум изазвати тензије у региону и да ће скренути пажњу с борбе против Исламске државе.

Ирачки предсједник је рекао да ће Багдад предузети све "неопходне мјере" да заштити јединство земље и упозорио да би гласање "могло да изазове етничке подјеле, излажући Ирачане катастрофалним опасностима".

Генерални секретар УН Антонио Гутерес упозорио је на "потенцијално дестабилизујуће" посљедице референдума, пренио је АП.

Гутерес је рекао да сва отворена питања федералне власти и владе у Курдистану треба да буду решена "кроз организован дијалог и конструктивни компромис".

САД су изразиле "дубоко разочарање" због "једностраног" гласања које ће повећати нестабилност у курдском региону.

Портпаролка Стејт департмента Хедер Нојерт изјавила је да се САД противе мјењању граница у Ираку, упозоривши да би Исламска држава и други екстремисти могли да искористе "нестабилност и раздор".

Против референдума упозоравали су и званичници Турске и Ирана, у којима такође живи велики број Курда.

Извор: РТС